Dożynki Powiatowe w Szastarce

Utworzono dnia 14.09.2018

2 września odbyły się w Szastarce Dożynki Powiatowe połączone z dożynkami parafialnymi. Zgodnie z tradycją rozpoczęły się Mszą św. w Kościele parafialnym p.w. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Szastarce.
Mszę Św. celebrował ksiądz kanonik Andrzej Arbaczewski. Po homilii został poświęcony chleb dożynkowy i przepiękne wieńce przyniesione przez grupy wieńcowe.
Po Mszy Św. korowód dożynkowy wyruszył w stronę boiska by wziąć udział w dalszej części uroczystości, prowadzony przez Parafialną Orkiestrę Dętą z Szastarki oraz władze powiatu i gminy, na czele ze Starostą Kraśnicki Andrzejem Majem ,Wójtem Gminy Szastarka Arturem Jaskowskim oraz Przewodniczącym Rady Gminy Mariuszem Jakubaszkiem, zaproszeni goście, w tym radni powiatowi, Starostowie dożynek Balbina Rokosz i Rafał Ortyl , grupy wieńcowe z całego powiatu, jednostki gminne Ochotniczej Straży Pożarnej oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy Szastarka oraz Powiatu Kraśnickiego

Po wejściu korowodu na boisko konferansjerzy dokonali prezentacji wieńców dożynkowych. Cechą charakterystyczną wieńców naszego regionu jest ich bogata symbolika, związana z religią chrześcijańską. Przeważają w nich motywy religijne: krzyż, kielich, hostia, różaniec, wizerunki świętych.
Jednym z najważniejszych elementów obrzędu dożynkowego jest przekazanie chleba Gospodarzowi dożynek przez Starostów. Na tle melodii granych przez orkiestrę dętą, Starostowie, przedstawiciele grup wieńcowych oraz Panie z Kapeli Czerwona Róża poczęstowali uczestników uroczystości chlebem.
Następnie głos zabrali Starosta Kraśnicki Andrzej Maj oraz Wójt Gminy Szastarka Artur Jaskowski, którzy przede wszystkim podziękowali rolnikom za ciężką pracę, wytrwałość, kultywowanie narodowych i lokalnych tradycji zwyczajów. Następnie głos zabrali przybyli na dożynki goście. Nie wszyscy zaproszeni mogli przybyć na naszą uroczystość ale wszyscy chcąc podziękować rolnikom za ich pracę oraz złożyć im życzenia wszelkiej pomyślności na ręce Gospodarzy dożynek przesłali listy gratulacyjne.

W trakcie trwania uroczystości dożynkowych miało miejsce rozstrzygnięcie konkursów powiatowych i gminnych na:najładniejszą pasiekę,najładniejszy ogródek przydomowy,najbardziej zadbane gospodarstwo rolne, najładniejszy rodzinny ogród działkowy,najładniejszą działkę w ROD oraz najładniejszy wieniec gminny i powiatowy.
Blok programów artystycznych rozpoczął koncert Kapeli Kalina-Folk z Polichny na scenie wystąpili również Orkiestra Dęta Gminnego Centrum Kultury, Męski Zespół Śpiewaczy „Majdaniacy” z Majdanu-Obleszcze, Kolasa Mirosław oraz Kapela Czerwona Róża z Szastarki.
Zainteresowaniem cieszyły się stoiska promocyjne gmin z całego powiatu. Pyszne ciasta i placki przygotowane przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przyciągał nie tylko przez zapach ale też przez wspaniały kolorowy wystrój.

Dożynki Powiatowo – Parafialne są ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności, stąd też staramy się podkreślić rangę uroczystości ciekawymi dekoracjami, nie tylko sceny ale całego otoczenia. Tradycyjnie upiększeniem miejscowości zajęły się:Gminne Centrum Kultury, Gminna Biblioteka Publiczna, pracownicy Urzędu Gminy oraz mieszkańcy Szastarki Wsi za co jesteśmy niesamowicie wdzięczni. Rewelacyjny poczęstunek przygotowały Panie z Zespołu Szkół w Szastarce.

Organizację Dożynek Powiatowych wsparli liczni sponsorzy, za co organizatorzy składają im serdeczne podziękowania.
Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości czuwali strażacy z OSP z Szastarki i Blinowa .
Wieczorem na scenie królowały gwiazdy Disco Polo.

Utworzono dnia 14.09.2018, 10:28